نـابــــــ "بیداری اندیشه "

یا حسین فرماندهی از آن توست ...

سیاست ها و راهبرد های آمریکا در جنگ نرم علیه ایران اسلامی (۳)

همان طور که در مطلب قبلی قول دادیم به توضیح مختصر بنیاد های مطالعاتی آمریکایی فعال در جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران می پردازیم  که به علت  مختصر بودن مطلب در این مطلب فقط به توضیح دو مورد می پردازیم و دو مورد دیگر ان شاالله در مطلب آتی ارائه می شود.

۱ - مرکز بین المللی محققان ویلسون :

این مرکز برای گرامی داشت خاطره ی توماس وودرو ویلسـون ، بیست و هشتمین رئیس جمهور ایالات متحده (۱۹۱۳-۱۹۲۱) به وسیله کنگره آمریکا در سال ۱۹۶۸ م در واشنگتن دی ســی تاسیس شد واکنون لیهمیلتــون ازکارشناسان ویژه جــرج بوش  در جنگ عراق ، ریاست آن را برعهده دارد . این مرکز از لابی های مشترک جمهوری خواهان و دموکرات ها  در ایالات متحده است و به عنوان بازوی پژوهشی آیپک ایفای نقش می کند ، پل ارتباطی سیاست سازان آمریکایی با محققان دانشگاهی دنیا به شمار می رود .

این موسسه دارای ردیف بودجه ای است که هرسال توسط دولت آمریکا تعیین و از سوی کنگره تصویب می شود . بزرگترین همایش ها وپروژه های تحقیقاتی این مرکز  در یک دهه ی گذشته معطوف به ایران بوده است. این سازمان متشکل از هفت بخش اداری ، مالی ، ارتباطات ، روابط عمومی ، همایش ها ، پژوهش ها و انتشارات است . همچنین این مرکز صاحب یک برنامه رادیویی به نام " گفت و گو" است که هفته ای یکبار در سراسر آمریکا و اروپا پخش می شود . درحوزه های علوم اجتماعی و علوم انسانی بسیار فعال است  و به وسیله رقابت بین المللی  ، بورسی ۹ ماهه به اساتید ، مقامات دولتی و روزنامه نگاران ارائه می دهد .

پروژه های سیاسی این موسسه که در طول دهه ی گذشته توسط هالـه اســفندیاری و به پیشنهاد کمیته اسرائیلی آیپـــک تنظیم می شود ، برروی موضوع هایی نظیر تحلیل مسائل مردم سالاری ، توسعه ی اجتماعی ، مطالعه ی نسل شناسی ، مذهب شناسی ، درآمد های سالیانه ی ایران و .... متمرکز است ؛ اما در نهایت اهداف کمیته ی اسرائیلی آیپــــک برای انقلاب از درون را پی گرفته است .

هاله اسفندیاری مدیر ارشد برنامه ی خاورمیانه این مرکز و عضو ارشد کمیته ی آیپـــک می باشد . در سال ۱۳۸۴ ، این کمیته اسرائیلی باشعار (( هم اکنون زمان متوقف کردن ایران است)) ، سمیناری برای بررسی راه های مقابله با برنامه ی هسته ای ایران اسلامی برگزار کرد که اسفندیاری  مدیر اجرایی آن بود . این اجلاس با طرح  استراتژی امنیتی  (( ایران نقطه ی تفاهم آمریکا و اسرائیل )) کوشید تا راهبرد های دوگانه ی اسرائیل و ایالات متحده  را برای فشار بر ایران ، به هم نزدیک کند . جـرج بوش ، ایهـود  اولمرد (نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی) ، هیلاری کلینتــون ، جان بولتــون ، کاندولیــزا رایـس و ... از جمله مدعوینی بودند که با دعوت نامه ی اسرائیلی هاله اسفندیاری در این همایش سخنرانی کردند . وی در این اجلاس کارگاهی سیاسی بانام  (( انقلاب از درون  : امکان موفقیت جمهوری خواهی در ایران )) تشکیل داد .

براساس اظلاعات رسمی منتشر شده در سایت  موسسه بین المللی ویلسون ، رامیـن جهـانبگلــو ، عمـاد الدیـن باقـی ، حسـیـن بشیـریـه ( نظریه پرداز سیاسی مدعیان اصلاح طلبی و تحلیلگر مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در عصر اصلاحات ) ، شـادی صـدر ( از سرکردگان کمپین دخترکان و پسرکان که از بودجه های موسسه ی هلندی هیفوس برای راه اندازی گروه های فشار زنانه بهره می گیرد ) ، مــراد ثقـــفی (سردبیر فصلنامه ی گفتگو و فعال در نشریات زنجیره ای ) ، گـلی نرقی ( رمان نویس و هوادار کمپین دخترکان و پسرکان) و ... از جمله افرادی هستند که هاله اسفندیاری در مرکز مطالعات خاورمیانه ی  این موسسه همکاری داشته اند .

هاله اسفندیاری پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ با ماموریت رسمی از مرکز ویلسون به ایران آمد . از سال ۱۳۷۸ به واسطه ی وی ، رامـین جـهان بگلـــو  در زمره ی کارشناسان ویلسون قرار گرفت که در ۲۳ تــــیر ۱۳۸۳ ، با ارائه ی یک گزارش استراتژیک به  به بخش خاورمیانه ی مرکز مذکور ، راه های فروپاشی از درون جمهوری اسلامی ایران را به بحث گذاشت .

بااعترافات جهان بگلـو ، هاله اسفندیاری  در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ دستگیر شد که به دنبال آن وزارت اطلاعات باانتشار بیانیه ای توضیحاتی ارائه داد . قسمی از این بیانیه  در ادامه ی مطلب ذکر می شود ،لطفا برای خواندن قسمتی از این بیانیه بر روی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

۲ -بنیـاد سوروس :

نام اصلی این بنیاد جامعــه باز است که متعلق به جرج سوروس  سیاستمدار و سرمایه دار آمریکایی است که در سال ۱۹۹۳ م تاسیس شد .جرج ســوروس  که یک یهودی مجار تبار می باشد ، ساله های متمادی است که باتشکیل یک شرکت سرمایه گذاری و یک سازمان مطالعاتی حقوق بشر و دموکراسی در یشتر نقاط جهان به نفع صهیونیسم فعالیت می کند . 

این موسسه در پوشش یک نهاد خیریه و غیر انتفاعی ، امروزه  به عنوان یکی از شرکای اقتصادی انقلاب های رنگین آمریکا در جهان شناخته  می شود . هدف ظاهری این بنیاد ، ایجاد و حفظ ساختارها و نهادهای جامعه ی باز ، کمک های انسان دوستانه ، بهداشت عمومی ، رعایت حقوق بشر ، و دموکراسی و اصلاحات اقتصادی است ؛ اما شبکه ی بین المللی آن به عنوان پشتیبان مالی انقلاب های رنگی در کشورهای ناسازگار با آمریکا ایفای نقش می کند .

سوروس در بیش از ۳۰ کشور جهان از جمله جمهــوری های آذربایجـان ، ارمنستـان ، گرجستـان ، اوکراین ،قـرقیـزستـان ، ازبکستـان ،قـزاقستـان ، و مـــولداوی  دارای نمایندگی های فعال است .روند کاری این بنیاد به این شکل است که با فعال کردن مراکز مطالعاتی در کشورهای مختلف وسپس ارزیابی مخالفان دولت مرکزی وحمایت از مطبوعات مخالف دولت ، زمینه را برای انقلابی آرام وبه شکست کشاندن دولت ویاحکومت فراهم می کند . عمده ترین فعالیت این بنیاد  ، در حوزه ی کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه است. برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ م و در جریان ورشکستگی مالی و اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا ، فعالیت بنیاد مذکوربه آسیای میانه کشیده شد و درکشورهای این منطقه نمایندگی هایی را تحت عنوان (( جامعه ی باز )) تاسیس کرد . هدف بنیاد سوروس از ایجاد این شعبه ها ، به راه انداختن انقلاب های رنگین در کشور های هدف  وتغییر نظام سیاسی این کشورها بود . به عنوان نمونه در جریان تحولات منجر به انقـــلاب گـل رز گرجستــان وانقـــلاب نارنجـی اوکــراین ، بنیاد مذکور نقش محوری ایفا کرد . برای توضیح بیشتر در این رابطه به ادمه ی مطلب رجوع کنید .

بنیاد سوروس با استقرار اصلاح طلبان در منصب های دولتی جمهوری اسلامی ،یحیــی کیـان تــاج بخــش را به عنوان نماینده ی خود در تهران برگزید وبه آموزش وی پرداخت . اغلب این تعالیم به پروژه های فرهنگ سازی ، شبکه سازی و نهادسازی در حوزه های اجتماعی معطوف بوده است .

از ابتدای دهه ی ۱۳۸۰ ، حضور کیـان تـاج بخــش در محافل اصلاح طلبی ایران شتاب گرفت . او از سال ۱۳۸۳ در کلاس های جامعه شناسی شهری دانشگاه تهران حضور یافت و طرح اندیشه های فـرانسیـس فوکویاما _ تئوریسین نظریه ی پایان تاریخ _ پرداخت. در ۱۲اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ ،تـاج بخـش باحکم ویژه دادستانی عمومی و انقلاب تهران و به اتهامات مشارکت در کودتای مخملی در ایران و اقدام علیه امنیت ملی ، بازداشت شد تا اینکه در روز ۲۸ شهریور ماه با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

یحیی کیـان تـاج بخــش  به اتهام دست داشتن در اغتشاشات پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری مجددا بازداشت و در حاشیه ی نخستین  جلسه ی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۳۰ تن از طراحان و هدایتگران  آشوب‌های بعد از انتخابات  ، نقش این موسسات مطالعاتی در آمریکا را افشا کرد :

" سازمان های آشکار دولتی آمریکایی ماکنند NED (بنیاد اعانه ی ملی برای دموکراسی) در کشورهایی فعال هستند که آمریکا در آنجا حضور رسمی دارد و می تواند دفتر ترویج دموکراسی را بازگشایی کند ، اما در ایران که پایگاه رسمی ندارد ، باید از نهاد های پوششی استفاده کند وورود بنیاد سوروس در پروژه ی ایران از این جهت بود که در یک مورد ،سهراب رزاقی از دوستان آقای سعد حجاریان از سوروس بیش از ۳۰۰ میلیون تومان برای عملیاتی کردن یک برنامه پنج ساله  دریافت کرده است. ( دادگاه ۸۸ ، دفاعیات کیان تاج بخش ، ج ۲ ، ص ۱۸۰ -۱۹۷ ) "

سـوروس  بنا بر اعترافات خودش ، دو بار با سـید محمـد خاتمـی ملاقات کرده است

 .توضیح دو بنیاد دیگر ان شاءالله در مطلب آتی رونمایی می‌شود


منبع : برگرفته شده از کتاب " انقلاب اسلامی در بوته ی آزمون (جنگ نرم بیست ساله و فتنه 88 ) " منوچهر محمدی .

افسوس نوشت : کاش همان طور امثال سوروس برای عقائدشون میلیاردی هزینه می کنن ما هم در حد توانمون برای عقائدمون هزینه بدیم ....

دررابطه با قسمتی از بیانیه ی  وزارت اطلاعات (ادامه ی مبحث شماره ۱ ) ؛

" با پیگیری های اطلاعاتی به عمل آمده  درخصوص تلاش برخی از موسسات ، بنیاد ها و سازمان های آمریکایی برای اثر گذاری در جمهوری اسلامی ایران ، مشخص شد این نهاد ها سعی دارند تحت پوشش عناوینی چون دموکراسی سازی و حقوق بشر ، نقش را ایفا نمایند که سرویس های اطلاعاتی  و امنیتی آنها در سال های گذشته علیه کشورهای هدف انجام می دادند .

هاله اسفندیاری مدیر و موسس برنامه ی خاورمیانه این مرکز در آمریکاست که بودجه ی آن از طریق کنگره ی آمریکا تامین می شود . در تحقیقات به عمل آمده ، خانم اسفندیاری اظهار می دارد که فعالیت ها و برنامه های مربوط به ایران در برنامه ی  خاورمیانه این مرکز از طریق بنیاد معروف آمریکایی سوروس ، حمایت و پشتیبانی مالی شده است .  وی در بازجویی های اولیه اظهار می دارد که بنیاد سوروس در ایران باایجاد شبکه ی ارتباط غیررسمی و تلاش برای توسعه و گسترش آن ، اهداف برانداز کننده ی خود را دنبال می کرده است .  دررابطه با  توضیح بیشتر درمورد انقلاب رنگی  (ادامه ی مبحث شماره ۲ ) ؛

در گرجستان بنیاد سوروس با صرف ۲۰ میلیون دلار  به حمایت از مخالفین  شـوارد نـادزه برخاست و در واقع  علت این مسئله ، گرایش وی به سمت مسکو بود که منافع رژیم صهیونیستی وآمریکا را بر نمی تابید . اقدامات سوروس  در تفلیس تا آنجا ائامه یافت که پس از استعفای  شوارد نـادزه  و تشکیل دولت جدید ، چهار تن از اعضای دولت ـاکاشـویلـی  شامل وزرای آموزش و پرورش ، دادگستری ، دارایی و ورزش ، جوانان به میلیاردر یهودی یعنی  جرج سوروس  وابسته بودند که  قبلا کارمند دفاتر وی محسوب می شدند ! 

پس از وقوع انقلاب مخملی در گرجستان جـرج سـوروس  بااعلام رضایت از این مسئله تصریح کرد در سایر کشور های آسیای میانه از این اقدام ها حمایت خواهد کرد . او به روزنامه ی لس آنجلس تایمز  گفت که مایل است  انقلاب مخملی در کشورهای مستقل مشترک المنافع مانند قرقیزستان ، قزاقستان ، تاجیکستان ،  ازبکستان و ترکمنستان تکرار شود که تاکنون بیش از ۴۰ میلیون دلار به منظور راه اندازی این نوع از انقلاب های رنگین در این پنج کشور آسیای مرکزی سرمایه گذاری کرده است  و ده ها میلیون دلار از سرمایه ی سوروس ، در اوکراین و قرقیزستان هزینه شد .

۱ نظر ۱ موافق ۰ مخالف
سید محمود موسوی
۲۲ مرداد ۰۷:۵۳
خدا قوت
اجرکم عندالله
یاعلی...

پاسخ :

سپاس...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
درباره من
امام علی (ع):
هرکس به وقت یاری رهبرش در خواب باشد؛
زیر لگد دشمن بیدار می شود .(غررالحکم ص -422)

امام خامنه ای : بصیرت یعنی اینکه بدانیم :
شمری که از حسین (ع) سر برید ؛ همان جانباز صفین است که تا مرز شهادت پیش رفت .

شهید آوینی : اهل کوفه نبودن یعنی اینکه بدانیم:
""تا حسین (ع) نیامده ولی امر مسلم بن عقیل است...""


لبیک یا امام خامنه ای لبیک یا امام حسین (ع) است.
نویسندگان
پیوندها
طراحی شده توسط رضا