نـابــــــ "بیداری اندیشه "

یا حسین فرماندهی از آن توست ...

سیاست ها و راهبرد های آمریکا در جنگ نرم علیه ایران اسلامی (۵)

موسسه ی آلبرت انیشتین :

این بنیاد در سال ۱۹۸۳ م توسط جین شارپ ، پدر انقلاب های رنگین و نظریه پرداز کنش های غیر خشونت آمیز در دو سازمان ناتو وسیا ، در بوستون پایه گذاری شد . شارپ تا ابتدای سال۱۹۹۰م به عنوان مدیر عامل و از آن پس تا به امروز به عنوان مدیر علمی این موسسه کارکرده است. این موسسه در ابتدا با هدف تامین مالی پروژه های دانشگاهی پیرامون انقلاب های رنگین و اجرای الگوهای آن در شرایط واقعی فعالیت کرد و بعدها به بازی اصلی سازمان سیا برای پیشبرد این پروژه ها و براندازی خاموش در جهان تبدیل شد .

درسپتامبر ۲۰۰۳ ، این موسسه بیشتر وقت خود راصرف راهبری انقلاب رنگی درگرجستان کرد و پس از آن  ، دستیار ارشد شارپ ، سرهنگ رابرت هلوی ، به اوکرایین رفت تا با همکاری رهبران جنبش همبستگی و ماموران امنیتی CIA ، انقلاب نارنجی را برنامه ریزی کند که هنگام این حرکت ، هلوی در شهر کیف حضور داشت . هلوی متخصص عملیات های سازمان های مخفی و رئیس سابق مدرسه ی آموزشی وابسته ی نظامی سفارت آمریکا بود . موسسه ی آلبرت انیشتین به ایجاد موسسات زیر مجموعه ی خود همانند " مرکز مطالعات استراتژیک دغاع بدون خشونت" پرداخته است . این موسسه با پروژه های دیگری همانند " گذار " همکاری نزدیک دارد . این موسسه با انیشتین ارتباطی ندارد ، اما برای علمی جلوه دادن خود  از نام این دانشمند استفاده می کند .

در کتاب معروف از دیکتاتوری تا دموکراسی اثر جین شارپ ، به ۱۹۸روش نافرمانی مدنی اشاره شده است . این اپر از سال ۱۹۹۳به عنوان مانیفست استراتژیک این موسسه ، انتخاب و دستور العمل فروپاشی نظام های سیلسی  حکومت های ناسازگار با ایالات متحده شد ؛ به عنوان مثال این کتاب در آستانه ی سال ۲۰۰۰م ، دستمایه ی تشکیل گروه هایی چون " اتپور " در صربستان قرار گرفت و سرانجام پایه های سرنگونی  حکومت میلوسویچ را به نحو نظری و عملی فراهم کرد . این کتاب به زبان های مختلف و متعددی از جمله عربی ( کشور های عرب زبان ) ، چینی و فارسی ترجمه شده است .

پایگاه اینترنتی کانتر پانچ تصریح دارد :

شارپ پذیرفته است که بنیاد انیشتین همانند بنیاد سوروس از موسسه ی اعانه ی ملی برای دموکراسی (NED) و موسسه ی بین المللی جمهوری خواهان (IRI) بودجه دریافت می کند.

کانتر پانچ افزود :

موسسه ی انیشتین بودجه ی رابرای ترور هوگو چاوز در اختیار مخالفان وی قرار داد . رابرت آلفونسو از سران مخالفان ونزوئلایی نیز در بنیاد انیشتین بامقامات این بنیاد دیدار کرده بود . زمانی که آلفونسو دستگیر شد ، در بازجویی هایش به این موضوع اعتراف کرد که ماموریت آنها اقدام علیه چاوز بوده است .

اخیرا تری میسان  پژوهشگر فرانسوی و رئیس شبکه ی روزنامه نگاران ولتر ، در پژوهشی مستند ، از آموزش برخی عناصر مخالف جمهوری اسلامی ایران توسط بنیاد آلبرت انیشتین پرده برداشته بود.

 در همین حال ، خبرگذاری آشوشیتدپرس نیز طی گزارشی از مشاهده ی ردپای جین شششارپ در وقایع فتنه ۸۸ تهران خبرداد . این خبرگذاری نوشت :

معترضان ایرانی که الان نمی دانند چه کنند ، تشویق می شوند تاازمنبعی کمک بگیرند که به یک دهه انقلاب های نرم در اروپای شرقی کمک کرد.

آسو شیتدپرس این منبع را جین شارپ - مولف کتاب از دیکتاتوری تا دموکراسی  - اعلام کرد و نوشت :

شارپ و دیگر متخصصان جنگ نرم عقیده دارند تظاهر کنندگان ایرانی باید روش های خود را متنوع کنند و تنها به راهپیمایی های خیابانی بسنده نکنند . تظاهرات خیابانی پس از انتخابات  صدها تن را به خود جلب کرد ، اما این تعداد به صدها تن کاهش یافت .

شارپ در گفتگو با خبر گذاری آسوشیتد پرس ، اگر چه هرگونه نقشی در راه اندازی نا آرامی های اخیردر ایران (فتنه۸۸ ) را تکذیب کرد ، اما در عین حال اظهار داشت :

اگر اثر من بتواند به مقاومت صلح آمیز (براندازی نرم ) کمک کند ، خوشحال می شوم .


منبع : برگرفته شده از کتاب " انقلاب اسلامی در بوته ی آزمون (جنگ نرم بیست ساله و فتنه 88 ) " منوچهر محمدی .

۰ نظر ۱ موافق ۰ مخالف
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
درباره من
امام علی (ع):
هرکس به وقت یاری رهبرش در خواب باشد؛
زیر لگد دشمن بیدار می شود .(غررالحکم ص -422)

امام خامنه ای : بصیرت یعنی اینکه بدانیم :
شمری که از حسین (ع) سر برید ؛ همان جانباز صفین است که تا مرز شهادت پیش رفت .

شهید آوینی : اهل کوفه نبودن یعنی اینکه بدانیم:
""تا حسین (ع) نیامده ولی امر مسلم بن عقیل است...""


لبیک یا امام خامنه ای لبیک یا امام حسین (ع) است.
نویسندگان
پیوندها
طراحی شده توسط رضا